ПРОГРАМА

ЕВРОПЕЙСКИ МУЗИКАЛЕН ФЕСТИВАЛ – XXIV-то издание 
27 февруари – 7 декември 2024
С ФИНАНСОВАТА ПОДКРЕПА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА КУЛТУРАТА НА Р. БЪЛГАРИЯ
С ПОДКРЕПАТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
ПОД ПАТРОНАЖА НА Г-ЖА МАРИЯ ГАБРИЕЛ

ПРОГРАМА – ПРОЛЕТ

27 февруари 2024, Чешки център, 19:30
МУЗИКА ОТ СМЕТАНА И ДВОРЖАК
В партньорство с Чешкия център
ТРИО “Assai”
ПРОГРАМА: Б. Сметана: Клавирно трио №1
А. Дворжак: Клевирно трио №4, „Думки“

11 март 2024, зала България, 19:30
ТАНГО МЕЧТИ
Людмил Ангелов, пиано
Стоян Караиванов, бандонеон
Оркестър “Либертанго”
Мария Узунова, Владислав Петров – танцьори
ПРОГРАМА: А. Пиацола, О. Пулиезе, Р. Гарехо и др.

13 март 2024, зала НМА, 18:00
125 години от рождението на Панчо Владигеров
В партньорство с НМА „Проф. П. Владигеров“
Академичен симфоничен оркестър към НМА
Диригент: доц. д-р Георги Патриков
Солисти: Виктор Тренев, Тодор Иванов, Ангел Ялъчков

16 март 2023, НМТ “Стефан Македонски”, 11:00
“СЛАВЕЯТ”, мюзикъл за деца – ПРЕМИЕРА
В партньорство с НМТ „Ст. Македонски“
Музика: РУМЕН БОЯДЖИЕВ, син
Либрето: Венелин Методиев
Режисьор: Александър Мутафчийски

22 март 2024, зала “България”, 19:30
КИНО и КЛАСИКА
В партньорство с НМУ „Л. Пипков“
Младежка филхармония „София“ към НМУ „Любомир Пипков“
Солист: Георги Черкин
Диригент: Славил Димитров
ПРОГРАМА: Л. ван Бетовен, П. И. Чайковски: С. Рахманинов,
Дж. Уилямс, Х. Цимер, К. Цибулка, П. Ступел и др.

31 март 2024, зала Военен клуб, 19:30
ИМПРЕСИОНИЗЪМ И РОМАНТИКА
Зорница Иларионова, цигулка
Мила Георгиева, цигулка
Лео де Мария, пиано (Испания)
Евгени Ноев, виола
Кристиян Чернев, виолончело
ПРОГРАМА: Дм. Шостакович, М. Равел, Й. Брамс

19 април 2024, Аула на СУ „Св. Кл. Охридски“, 19:30
ВЕЛИКДЕНСКИ КОНЦЕРТ
Солисти: Евгения Ралчева, сопран
Гергана Николаева, мецосопран
Детски хор на БНР с диригент Венеция Караманова
Квартет “ShabuShabu”
Диригент: Ивайло Кринчев
ПРОГРАМА: Дж. Б. Перголези: Stabat Mater, P.77 за сопран,
и музика от Дж. Мартини, Х. Андриесен, Г. Попов, Ф. Менделсон-Бартолди

20 април 2024, София лайв клуб, 20:00
СРЕДИЗЕМНОМОРСКИ РАЗКАЗИ (Racconti Mediterranei)
В партньорство с Италианския културен институт
Изпълнители:
FLO (Флориана Канджано), вокал
Федерико Луонго, китара
Давиде Костальола, бас
Микеле Майоне, перкусии

29 април 2024, зала „България“, 19:30
СЕРГЕЙ БАБАЯН за първи път в България
Сергей Бабаян, пиано
Оркестър „Кантус Фирмус“
Диригент: Боян Виденов
ПРОГРАМА: Ф. Менделсон “Хебриди”
Л. ван Бетовен : Концерт за пиано и оркестър №1
Ф. Менделсон: Симфония №4 „Италианска“

17 май 2024, Ларгото, 18:00
ЕВРОПА ТАНЦУВА – Музикално-танцов спектакъл
с участие на представителни младежки танцови състави
В партньорство с ДК „Средец“, Национален дворец на децата

29 и 30 май 2024, НМТ „Ст. Македонски“, 19:00
СТРАНАТА НА УСМИВКИТЕ, оперета от Франц Лехар
ПРЕМИЕРА
В партньорство с НМА „Проф. П. Владигеров“
Режисьор: проф. д-р Виолета Горчева
Диригент: проф. д-р Деян Павлов
Сценография: Пеньо Пирозов
АСО и солисти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“

ПРОГРАМА – ЕСЕН

4 октомври 2024, Военен клуб, 19:30
“КУКАЛ КВАРТЕТ” (Чехия)
В партньорство с Чешкия център
ПРОГРАМА: TBA

14 октомври 2024, Къща музей “Панчо Владигеров”
МАЙСТОРСКИ КЛАС ПО ЦИГУЛКА НА ДИМИТЪР ИВАНОВ
В партньорство с Къща музей “Панчо Владигеров”

15 ноември 2024, Аула на СУ „Св. Кл. Охридски“
Дуо Лора МАРКОВА – Сион НАЙМАН
Лора Маркова, цигулка
Сион Найман, виолончело
ПРОГРАМА: Р. Глиер, В. А. Моцарт, З. Кодай, Ф. Серве и Леонард

19 ноември 2024, Военен клуб, 19:30 ч.
НЕПОЗНАТИЯТ ПАГАНИНИ
Ансамбъл “Паганини” – Виена
ПРОГРАМА: TBA – камерно-инструментални творби от Н. Паганини

30 ноември 2024, зала “България”, 19:30
Рецитал на ЛЮДМИЛ АНГЕЛОВ
В партньорство с Полския институт
ПРОГРАМА: Фр. Лист – Соната в си минор
Фр. Шопен – Валсове

7 декември 2024, зала “България”
ЮБИЛЕЕН КОНЦЕРТ на Радио “КЛАСИК А”
30 години ефирно радио за класическа музика в България
Мила Георгиева, цигулка
Оркестър „Кантус Фирмус“
Диригент: Григор Паликаров
ПРОГРАМА: Дж. Росини – Увертюра “Сеньор Брускино”
Л. ван Бетовен – Концерт за цигулка и оркестър
Л. ван Бетовен – Симфония №4