КОНЦЕРТНИ ЗАЛИ

ЗАЛА „БЪЛГАРИЯ“
гр. София – 1000, ул. „Аксаков“  №1

Зала „България“ е най-голямата зала в Концертен комплекс „България“, построен през 1937 година. Сградата е смятана за пример за модернизма в българската архитектура от междувоенния период. Архитектурният комплекс включва концертна зала, хотел, ресторант и сладкарница. Той възниква по инициатива на Чиновническото кооперативно спестовно застрахователно дружество, което през 1932 година избира чрез конкурс проекта на архитектите Станчо Белковски и Иван Данчов. Откриването на комплекс „България“ се състои на 9 октомври 1937 година с празничен концерт на Академичния симфоничен оркестър. По време на бомбардировките през Втората световна война (24 май 1944 г.) залата и съществуващия в нея орган са разрушени. Комплексът е  частично възстановен през 1949 година. През 1974 г. в залата е монтиран орган на фирмата „Schuke“, Потсдам, разполагащ с 3 мануала и 55 регистъра – най-големият съществуващ и до днес в България. По мнението на специалисти, концертната зала „България” притежава най-добрите акустични показатели в България и на Балканския полуостров. Тя разполага с 1080 седящи места, разпределени в партер, първи балкон и втори балкон. Залата е дом на националния симфоничен оркестър на България – Софийска филхармония. В нея са гостували всички изявени български музиканти, както и някои от най-големите изпълнители на 20-ти век в световен мащаб.

Зала „България“

КАМЕРНА ЗАЛА „БЪЛГАРИЯ“
София – 1000, ул. „Аксаков“  №1

Камерна зала „България“ е втората по големина в Концертен комплекс „България“. Разположена е на едно ниво и още в първоначалния си вид е била предвидена за публика от около 200 зрители. По време на бомбардировките през м. май 1944 година е била разрушена. Нейното възстановяване датира от 1974 година. Подходяща е за камерни и хорови концерти, семинари, лектории, конкурси и др.

Камерна зала „България“

ЦЕНТРАЛЕН ВОЕНЕН КЛУБ
София – 1000, бул. „Цар Освободител“ №7

Централният военен клуб в София е многофункционална сграда в центъра на София. Създаден е по проект на чешкия архитект Адолф Вацлав Колар, доусъвършенстван по-късно от архитект Никола Лазаров. Достолепната сграда на три етажа, завършена през 1907 г., е изпълнена изцяло в неоренесансов стил. Салоните са изключително стилни, изящни и украсени с орнаменти по таваните, мрамор, гипсови отливки и коприна. Освен с архитектурните си достойнства, сградата на Военния клуб още със създаването си става център за множество важни политически, обществени и културни събития.  В нея са провеждани значими театрални и оперни спектакли, концерти, елитни офицерски балове. Богато украсената концертна зала притежава отлична акустика и разполага с 450 седящи места.

Централен военен клуб

АУЛА НА СОФИЙСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“
София – 1504, бул. „Цар Освободител“ №15

Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е най-представителното помещение в учебното заведение: университетска зала за тържествени академични събрания, церемонии и концерти. Тя е част от внушителния архитектурен комплекс на Софийския университет, построен на три етапа в продължение на почти половин век. Основната сграда е завършена през 1934 г. по проект на архитектите А. Бреансон, Н. Лазаров, Г. Ненов и Й. Миланов. Тя съчетава ренесансови, барокови и класически форми, а във външното и вътрешното архитектурно оформление участват изтъкнати български творци. Сградата на Софийския университет е архитектурен, исторически и художествен паметник на културата от национално значение. Залата на аулата има отлична естествена акустика. Елипсовидният, богато декориран таван символизира космическото яйце с неговата универсална цялост. Изящният интериор се допълва от красивите арковидни прозорци със стъклопис. В залата се реализират множество музикални събития с инструментална и вокална класическа музика.

Аула на Софийския университет „Св. Климент Охридски“

КОНЦЕРТНАТА ЗАЛА НА НМА „ПРОФ. ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ“
София – 1505, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ №94

Концертната зала на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ се намира в  основната сграда на Музикалната академия. Тя разполага с ок. 200 места, звукозаписен комплекс и концертен орган. Като музикално-образователен и културен център, залата се използва предимно за редовните академични изяви на младите хора, обучаващи се в НМА. В залата се реализират и редица други събития, конкурси, семинари, лекции и др.

Концертна зала НМА „Проф. Панчо Владигеров“

ЗАЛА VIVACOM ART HALL ОБОРИЩЕ 5
София – 1504, ул. „Оборище“ №5

Зала VIVACOM ART HALL Оборище 5 e безупречно реставрирана зала, носеща блясъка на 20-те години, когато е била създадена. Тя започва артистичния си живот като сграда на института „Opera Italiana Pro Oriente“, основан от Франческо Галони, а постройката е завършената през 1928 г. Там се работи по проекти, свързани с благотворителна дейност, популяризиране на италианския език и култура и издаване на италианска литература и списание. В нея се е намирала и частната смесена прогимназия „Леонардо да Винчи“. След 1944 г. сградата е национализирана и в нея се настанява Националното музикално училище. До 1990 г. в нея се обучават и изнасят първите си концерти най-известните български музиканти. Днес тя е напълно реставрирана и се превръща в изискано място за бутикови събития, вечери, изложби, концерти и др.

Зала VIVACOM ART HALL Оборище 5

НАЦИОНАЛЕН ДВОРЕЦ НА КУЛТУРАТА, ЗАЛА 1
София – 1463, пл. „България“ №1

Националният дворец на културата (НДК) е многофункционална сграда в центъра на София, която разполага с 13 зали за разнообразни видове прояви: концерти, конференции, изложби, специални събития. Това е най-големият конгресен център в Югоизточна Европа. Строежът на НДК е част от инициативите през 1981 г. за отбелязването на 1300 години от създаването на българската държава. Архитектурният проект на основната сграда е дело на колектив с ръководител арх. Александър Баров, а оформлението на околното пространство е по идея на колектив начело с арх. Атанас Агура. Най-голямата зала на територията на Националния дворец на културата (Зала 1) е с площ 4 300 кв. м. и общ капацитет от 3 380 места.

НДК, Зала 1

ФЕСТИВАЛЕН ЕТИКЕТ

ОБЩИ УСЛОВИЯ